Korcula Lumbarda apartment Dalmatia
Korčula-infoApartmán Silvana SiteMapa 02. 12. 2021.

Studio apartment Silvana Korčula Lumbarda Dalmácie Chorvatsko
     
 

Lumbarda photo galerie

Zemědělská a rybářská obec (1 100 obyv.), středisko kameníků a sochařů, 6 km jihovýchodně od města Korčuly. Lumbarda leží mezi zátokami Bili žal na východě a Prvi žal na západě; na západní straně se ve svahu nad mořem rozkládá stará část obce. V okolí se na červených píscích Lumbardského polje pěstuje vinná réva, odsud pochází výborné bílé víno grk.

 
 

Na nedalekém pahorku Koludrt bylo vedle zbytků kostela sv. Jana (Sveti Ivan) nalezeno do kamene vytesané pséfizma ze 4. stol.př.l., které patří k nejstarším písemným památkám na chorvatském pobřeží. Pséfizma je zápis o rozdělení nově kolonizované půdy mezi přistěhovalce. Zdejší letohrádky korčulských patricijských rodin jsou půvabným příkladem goticko-renesanční architektury této části Středomoří a patří k významným architektonickým památkám svého druhu. Místně se jim zde říká "kašteli". Středověký kostel sv. Petra (Sveti Petar). Několik starých vil, kdysi letních sídel korčulských patriciů.

 
 

Lumbarda má krásné koupání na písečných plážích (jemný písek) zátoky Pržine s povlovným vstupem do moře, nebo na blízkých malých plážích či ostrůvcích. Pro všechny vodní sporty má Lumarda výborné podmínky (achting, windsurfing, podmořský rybolov, potápění). Marina.

 
 

Oblíbenou lidovou veselicí je "trganja naranči" při sklizni pomerančů, doprovázená písněmi, tanci a starými obyčeji. Lumbarda je známa jako obec s živou lidovou tradicí. Dne 16.8. se koná velká lidová slavnost ke cti sv. Rocha (Sveti Rok). Různé zábavní programy se organizují po celý rok.